Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Esben Schjørring

Sundhed afgør SVM-regeringens liv

Om vi vender tilbage til blokkene efter SVM-perioden, er med andre ord et åbent spørgsmål. Og svaret på det afhænger ikke mindst af, om regeringen opnår sine resultater og opnår dem på en måde, som vælgerne bryder sig om.
Om vi vender tilbage til blokkene efter SVM-perioden, er med andre ord et åbent spørgsmål. Og svaret på det afhænger ikke mindst af, om regeringen opnår sine resultater og opnår dem på en måde, som vælgerne bryder sig om.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
1. marts 2023 kl. 05.00

Det var de bedste tider, det var de værste tider. Sådan indleder Charles Dickens sin berømte roman, En fortælling om to byer, om tiden i Europa op til den franske revolution. Den smukke sætning indfanger præcist, hvordan tingene er i overgangsperioder – modsætningsfyldte og uklare.

Det er også stemningen i dansk politik i disse dage, uger og måneder. Blokpolitikken afgik ved døden med FV22 og den efterfølgende SVM-regering. Men om midterregeringer er den nye normal, om flertalsregeringer bliver comme il faut, eller det hele er en undtagelse fra reglen, ved ingen. Hverken politikere eller vælgere.

Regeringen er under hårdt pres på især sundhedsområdet, hvis det er resultaterne, som skal sikre opbakning til arbejdsfællesskabets partier.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026