Sundhedstjek gavner folkesundheden
15. juni 2005 kl. 16.13, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Danskere - og i særdeleshed udsatte grupper - bør have helbredstjek hvert femte år.Undersøgelsen viser, at der er en flot reduktion i risikoen for hjerte-kar-sygdomme, hvis man får foretaget en helbredsundersøgelse.
Torsten Lauritzen
Dr.med., professor i almen medicin ved Aarhus Universitet
Udmeldingen kommer fra dr.med., professor i almen medicin ved Aarhus Universitet, Torsten Lauritzen.
Han er en af personerne bag en stor undersøgelse af 1.500 patienter i Ebeltoft, der har påvist, at helbredstjek - screeninger - uden medicin halverer antallet af patienter med høj risiko for hjerte-kar-sygdomme. Helbredstjekkene giver heller ikke psykiske bivirkninger og medfører færre lægebesøg, som også metroXpress kunne fortælle mandag.
Dermed støtter han op om budskabet i debatindlægget fra Lægemiddelindustriforeningen i Altinget tirsdag om regelmæssige sundhedstjek, som vi kender det fra tandlægen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl






















