Ralf Klitgaard Jensen har en lang fortid i Kommunernes Landsforening, men fra januar skifter han KL ud med en stilling som direktør for to af Stevns kommunes velfærdsområder.
Efter at have været ansat i forskellige lederstillinger i KL gennem 29 år skal han være direktør for kommunens to centre inden for velfærdsområdet, Børn & Læring samt Sundhed & Omsorg.
Det skriver Stevns Kommune i en pressemeddelelse.
"Jeg ser frem til samarbejdet med Ralf. Det er en meget erfaren leder, vi får, som har en dyb indsigt i den kommunale verden gennem mange år i KL, og det har vi god brug for inden for de to store velfærdsområder, hvor der ligger flere store opgaver og venter," udtaler kommunaldirektør Per Røner og uddyber:
"På børn- og ungeområdet har vi eksempelvis arbejdet med det tværgående velfærdsprogram, og på ældreområdet arbejder vi p.t. med en ny plejecenterplan."
Ralf Klitgaard Jensen har været ansat i KL i næsten 30 år. Han kom dertil som nyuddannet kandidat i statskundskab ved Aarhus Universitet og bestred i løbet af årene forskellige stillinger.
Han var blandt andet kontorchef for Arbejdsmarked, Social og Sundhed og senest afdelingschef for digitalisering – politik, transformation og projektportefølje.
I september meldte han sin afgang på sin LinkedIn-profil.
Ralf Klitgaard Jensen har første dag i Stevns Kommune 6. januar 2020.
Indsigt
Knud Voldum-Clausen100 årI dag
Fhv. afdelingsforstander, Levnedsmiddelstyrelsen (kemisk levnedsmiddelforurening)
Søren Bregenholt55 årI dag
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
Ole Schwartz79 årI dag
Specialtandlæge, medstifter af tandlægen.dk, fhv. klinikchef og overtandlæge, Rigshospitalet

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





















