Bliv abonnent
Annonce

Velfærdsoverblik: Ældreboliger, Ulighedens Topmøde og verdenskongres

Fungerende beskæftigelsesminister Mattias Tesfaye (S) redegøre for, hvordan regeringen vil sikre, at det kan betale sig at arbejde. 
Fungerende beskæftigelsesminister Mattias Tesfaye (S) redegøre for, hvordan regeringen vil sikre, at det kan betale sig at arbejde. Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
21. november 2021 kl. 16.42

Velkommen til endnu en uge med nye spændende arrangementer på velfærdsområdet. Hvis du ikke allerede har en kop kaffe i hånden, er der mandag morgen møde om fremtidens ældreboliger. Senere på ugen er der konference om arbejdsmarkedet i Øresund, og sidst på ugen afholdes Ulighedens Topmøde.

Derimellem sniger der sig lidt samråd og lovbehandling ind. Blandt andet skal sundhedsminister Magnus Heunicke (S) redegøre for, hvad regeringen vil gøre for at nedbringe ventetiden på autorisation af udenlandske læger.

MANDAG
Fremtidens Fleksible boliger
Dansk Erhverv og Selveje Danmark inviterer til morgenkaffe og møde om fremtidens fleksible boliger. Fokus er fremtidens ældreboliger og seniorfællesskaber med udgangspunkt i borgernes ønsker og behov for boliger i livets forskellige faser.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026