Danskerne: Der skal satses på kollektiv trafik

Jeg tolker det mest sådan, at danskerne umiddelbart synes, at det er fint at styrke den kollektive trafik. Men når man skal ned og vurdere, hvor mange penge der skal gå til det ene og det andet, så må jeg holde fast i, at det skal baseres på nogle nøgterne analyser, så vi får mest muligt for pengene.
Lars Barfoed
Trafikordfører (K)
"Regeringen vil bruge 2/3 af midlerne til trafik-investeringer til kollektiv trafik, mens 1/3 af midlerne skal bruges til veje. Er du enig i, at mindst 2/3 af midlerne skal bruges til kollektiv trafik?"
| Ja | 52,7 |
| Nej | 36,3 |
| Ved ikke | 11,0 |
Undersøgelsen er foretage blandt 1394 personer i perioden torsdag den 13/10 til tirsdag den 18/10.
Det viser en meningsmåling, som A&B Analyse har foretaget for Altinget. Her har 1394 svaret på, om de mener, at mindst 2/3 af trafikinvesteringerne skal gå til kollektiv trafik. Og det vil mere end halvdelen.
Det er helt på linje med ønskerne hos den nye regeringer, der i sit grundlag skriver, at "i det omfang der frigøres midler i eller til Infrastrukturfonden, vil regeringen arbejde for, at 2/3 af disse bruges til kollektiv trafik, herunder letbaner, og cykling og 1/3 til veje mv."
En udmelding, der har fået både Venstre og Konservative til at rase over, at pengene er fordelt på forhånd uden, at man ser på, hvor problemerne er størst (læs artikel her).
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Lars Bonderup Bjørn57 årI dag
Adm. direktør, EWII, formand, Center Danmark, forfatter
Kristian Pihl Lorentzen65 årI dag
Byrådsmedlem (V), Silkeborg, Fhv. MF (V), fhv. næstformand for Færdselssikkerhedskommissionen, major
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- 14 år efter betalingsringens død vil Radikale lade bilister betale for trængsel: "Vi står et helt andet sted i dag"
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Klimaaftryk fra transport forventes halveret inden for fem år. Se de vigtigste tal fra klimafremskrivningen















