
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
At lide for skønheden er ikke ligefrem et nyt fænomen for halvdelen af jordens befolkning, som gennem tiden har dyrket et hav af obskure og undertiden også farlige skønhedstendenser.
Renæssancens kvinder dryppede saft i øjnene fra de dødeligt giftige galnebær for at få store pupiller. Victoriatidens kvinder smurte deres ansigt med kviksølv for at fjerne urenheder, spiste arsenik for at fjerne fregner og brugte blyholdige cremer, som skulle lysne huden.
Og nutidens kvinder kan også være med. De renser, syrebehandler og eksfolierer huden i ét væk, til skade for den naturlige hudbarriere, men til stor gavn for den store skønhedsindustri.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Transport kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Transport
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Forsker anklager rapport om bustiltag for at male et skønmaleri: "Det er noget fusk"
- Dansk Persontransport: Turistbusser er en vigtig del af infrastrukturen. Men Københavns Kommune risikerer at svække dem
- Transportaktører: Vi bruger alt for lidt på at vedligeholde vores veje. Det er dyrt for samfundet
- DD kræver handling fra minister om regional buskrise: “Ikke alt kan vente på en ny regering”


















