
Fritstillet efter ti måneder. Det var realiteten for nu tidligere kommunaldirektør i Varde Kommune Henning Haahr Pedersen, da han tilbage i april blev mødt af økonomiudvalget, der ønskede "en anden profil" til at lede kommunen.
Kort efter traf byrådet den endelige beslutning, der satte endeligt punktum for Pedersens tid i Varde Kommune.
Siden april har Henning Haahr Pedersen derfor opereret under LinkedIn-titlen: "Direktør – i eget liv". Men den må den erfarne, kommunale topleder nu ændre. Han har nemlig scoret sig et job som projektleder i Naturstyrelsen.
Det skriver JydskeVestkysten.
Her skal han ifølge DKnyt arbejde med klima og lavbundsjorde som led i den grønne trepart.
Henning Haahr Pedersen har mangeårig erfaring fra kommunalområdet, hvor han har været direktør i både Skanderborg og Varde, kommunaldirektør i Blåvandshuk Kommune samt mangeårig kommunaldirektør i Odder Kommune, inden han skiftede til samme stilling i Varde Kommune tilbage i sommeren 2024.
En af de opgaver, som Henning Haahr Pedersen tog fat på som kommunaldirektør i Varde var "en sag om ulovhjemlet udbetaling af vederlag i årevis til næstformænd og 2. viceborgmester for 'ferieafløsning'," skrev Henning Haahr Pedersen på Linkedin i foråret.
Ifølge ham tog sagen "rigtig meget af mine og organisationens ressourcer. En sag startet længe før min tid, men efterladt på mit skrivebord 'til videre foranstaltning'." Sagen blev dog ikke afsluttet, før Henning Haahr Pedersen blev fritaget for tjeneste.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Kenneth Fredslund Petersen spørger Thomas DanielsenBør Storebæltsbroen være gratis?
Udvalget spørger Thomas DanielsenHar DSB orienteret om udfordringer forbundet med indsættelsen af de nye Talgo togstammer?Besvaret
Nick Zimmermann spørger Thomas DanielsenSkal DSB pålægges en strammere styring af kørselsordninger?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Ny regering vil gøre kollektiv transport gratis for børn og unge. Professor advarer om flere bagsider



















