Forlig om læreruddannelse på trapperne

31. maj 2012 kl. 23.45
Som formand for følgegruppen kan man kun være lykkelig, når man fra politisk side bakker op om hovedlinjerne i vores rapport. Noget tyder på, at følgegruppen ramte den rigtige politiske åre.
Per B. Christensen
Formand for følgegruppen for ny læreruddannelse
Fremtidens lærerstuderende skal indstille sig på, at de fortsat skal til eksamen i det omdebatterede KLM-fag, og at det kan blive sværere at komme ind på uddannelsen, hvis man har et karaktergennemsnit på under 7.
Til gengæld vil det blive langt lettere for de studerende at tage fag på eksempelvis universitetet eller musikkonservatoriet.
Det mener forligsparterne bag læreruddannelsesloven, der har brugt de seneste måneder på at forhandle en reform af læreruddannelsen på plads.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Lærer, højskoleforstander og pædagog: Sådan vil de nye folketingsmedlemmer bruge deres erfaring






















