Klare regler skal hjælpe studerende
Det imødekommer diskussion om lønnede praktikker, som vi har haft med Bertel Haarder i løbet af sommeren. Dette er en anden og bedre måde at tænke kobling mellem teori og praksis end en lønnet praktik.
Rasmus Balslev
Næstformand i Sammenslutningen af Danske Socialrådgiverstuderende (SDS)
Et stigende antal socialrådgiverstuderende bliver ansat i faste stillinger, før de er færdiguddannede, og studerende bliver desuden ansat umiddelbart efter praktikforløbet.
Sådan ser hverdagen ud for mange socialrådgiverstuderende, men det er uholdbart, fordi de studerende kan sidde med et ansvar, som overstiger deres erfaring. Derfor har de studerende nu lavet en klar definition af studiejob, siger Rasmus Balslev, næstformand i Sammenslutningen af Danske Socialrådgiverstuderende (SDS).
Studerende skal ikke sidde med stort ansvar
"I øjeblikket er det meget usikkert og forskelligt, hvilke forhold studerende arbejder under. Vi har set eksempler på, at studerende har siddet med beslutningskompetence i anbringelsessager på børneområdet og andre meget tunge sager. Og det er selvfølgelig ikke hensigtsmæssigt, at studerende skal sidde med den slags ansvar - både for den studerendes og for borgernes skyld," siger Rasmus Balslev.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar




















