Bliv abonnent
Annonce

Haarder undveg oppositionens angreb

SF's Pernille Frahm var godt utilfreds efter spørgetimen med Bertel Haarder onsdag. For det var nærmest spild af tid, mente Frahm.
SF's Pernille Frahm var godt utilfreds efter spørgetimen med Bertel Haarder onsdag. For det var nærmest spild af tid, mente Frahm.Foto: www.ft.dk
21. januar 2009 kl. 17.42

Det eneste, vi reelt set fik slået fast, var, at jeg er valgt ind i Århus og ikke i trekantsområdet.

Pernille Frahm
Medlem af Uddannelsesudvalget, SF
Undervisningsmiljø, transportproblemer og it-bøvl. Det var nogle af de emner, som undervisningsminister Bertel Haarder (V) onsdag måtte svare på spørgsmål om i forbindelse med Folketingets spørgetime.

Første kvinde på talerstolen var den socialdemokratiske uddannelsesordfører, Christine Antorini, der havde modtaget en mail fra en it-underviser på en testskole, som havde oplevet, at prøverne ikke virkede, når eleverne brugte dem. Og hvad havde ministeren tænkt sig at gøre ved det, ville Antorini gerne vide.

"Det skal selvfølgelig fungere," fastslog Haarder, hvorefter han selv indtog rollen som spørger:

"Hvad vil spørgeren (Antorini, red.) selv gøre ved det?" spurgte Haarder, inden emnet blev lagt dødt.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026