Anders Bondo vinder spinkrigen

Bølgerne gik højt, da regeringen aflyste partnerskabet om folkeskolen i september måned. Men ifølge danskerne er formanden for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen, mere troværdig i sagen end undervisningsminister Tina Nedergaard. 43 procent mener, at Anders Bondo Christensen er mest troværdig, 24 procent peger på Tina Nedergaard, mens 34 procent er i tvivl. Det viser en meningsmåling, som A&B Analyse har lavet for Altinget | Uddannelse.Det nytter ikke noget, at man som minister sidder for åben tv-skærm og skændes med en fagforeningsformand. Hvis man gør det, skal man have nogle rigtig stærke og slagkraftige argumenter, og det havde hun ikke.
Hans Engell
Politisk kommentator, Ekstra Bladet
Det får Ekstra Bladets politiske kommentator, Hans Engell, til at give denne vurdering.
"Anders Bondo har vundet slaget. Det undrer mig ikke, for den måde, bruddet blev præsenteret på, lignede en minister, som hovedkulds havde forladt forhandlingsbordet uden at forhandle sig frem til et brud, hvor brudfladen var synlig," siger han og vurderer, at det slækker på troværdigheden, når ministeren forlader forhandlingsbordet. Tina Nedergaard valgte at afbryde forhandlingerne, kort tid før at parterne skulle til møde på Marienborg.
Han forklarer, at et godt forlig kræver enighed ved bordet, men at et brud på forhandlinger kræver, at det er synligt for vælgerne, hvad årsagen til bruddet er, og at man har bestræbt sig på at lave en aftale.
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Gymnasiet er en fejltagelse, og regeringen hader unge. Her er, hvad jeg fik ud af min uddannelsesvejledning























