Tina Nedergaard vil dyrke de dygtigste elever

Hvis vi får løftet de stærke elever og trukket andre med op, kan vi måske spare nogle af omkostningerne ved specialundervisning.
Tina Nedergaard (V)
Undervisningsminister
For at gøre alle elever bedre i den danske folkeskole skal der sættes ekstra fokus på de dygtigste elever. For ved at dyrke de bedste elever, vil de andre elever blive trukket med op, siger undervisningsminister Tina Nedergaard i et interview med Altinget | Uddannelse.
"Det er vigtigt at trække de allerbedste elever op, for det giver en trækeffekt i forhold til gennemsnittet af de andre elever. I folkeskolen lærer både de stærke og de børn, der har flest udfordringer, bedst, når de er blandet, og derfor det også vigtigt at sætte ind over for de stærke elever," siger Tina Nedergaard.
Udgifterne til specialundervisning er de seneste år eksploderet i kommunerne, og tiltaget kan være være med til at sætte en prop i det hul, siger ministeren.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Professor: Et kommuneministerie kan være fint, men regeringsgrundlaget er vigtigere
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Uddannelsesforbundet og 3F: Det nye folketing må ikke sætte epx'en over styr
- Unge er mindre afklarede om uddannelsesvalg trods flere vejledningsaktiviteter
























