Fem milliarder til uddannelse efterlyses

"Fem milliarder til flere uddannelse og svage grupper søges. Dusør gives!" Sådan lyder efterlysningen fra flere sider, efter at regeringen tirsdag fremlagde sit forslag til finansloven for 2011.Der er ingen tvivl om, at når man laver besparelser på snart sagt alle områder, så sår det tvivl om, om Ungepakken kan kunne til at fungere. For det system som skal modtage alle de unge, som rammes af pakken, skal være klar til opgaven og have ressourcer til det. Man må jo formode, at særligt de unge trænger til lidt mere, end andre unge gør, og derfor skal der ressourcer til.
Ejner K. Holst
LO-sekretær
I forårets genopretningpakke afsatte regeringen fem milliarder til "flere i uddannelse, svage grupper mv." i årene 2011-13. Penge, som blev taget fra generelle besparelser i blandt andet voksen- og efteruddannelse og i Undervisningsministeriets drift. Og det er de penge, som hverken LO, Uddannelsesforbundet, FTF eller oppositionen kan finde i finanslovens mange sider, og nu retter de en skarp kritik mod regeringen.
"Vi må konstatere, de ikke er der," lyder det fra Hanne Pontoppidan, formand for Uddannelsesforbundet.
Bente Sorgenfrey, formand for FTF, kalder det "en katastrofe" og efterlyser seriøse investeringer i uddannelse.
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Faglærtes børn vælger oftere hhx























