Danske Erhvervsskoler: Forældet kritik fra ministeriet

Danske Erhvervsskoler er kede af en ny tilsynsrapport fra Undervisningsministeriet, der kritiserer erhvervsakademiernes organisation, da de mener, at rapporten tager udgangspunkt i forældede oplysninger. Formand for Danske Erhvervsskoler - Ledere Peter Amstrup forklarer kritikken.Vi har ikke lyst til at læse rapporter om, at vi dengang ikke gjorde, hvad politikerne forlanger i dag.
Peter Amstrup
Formand for Danske Erhvervsskoler - Ledere
"Rapporten kritiserer erhvervsakademierne og indirekte også de bagvedliggende erhvervsskoler for ikke at have levet op til politikernes intentioner i forhold til de forlig, der blev indgået for efterhånden nogle år siden," siger Peter Amstrup.
Hænger ikke sammen
Peter Amstrup fortæller, at da forliget blev indgået, var loven ret uklar. Den organisationsmodel, som erhvervsakademierne ikke lever op til, var ikke formuleret på samme måde dengang. Man skelnede imellem en classic- og en light-model, som man kunne vælge imellem. I dag ønsker politikerne kun classicmodellen, hvilket også fremgår af rapporten.
"Dengang fik skolerne at vide, at de kunne vælge begge dele, men i dag bebrejdes de for at gøre noget, som de fra starten har fået at vide, at de kunne. Det virker ikke specielt troværdigt," siger Peter Amstrup.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Store kommunale forskelle på uddannelsesvalg: Forældrebaggrund slår igennem, vurderer eksperter
- HF-formand om epx: "Vi skal holde snuden i sporet"























