Maria Rørbye RønnMaria Rørbye Rønns afløser er fundet til ITU
Maria Rørbye Rønn trådte tidligere på måneden tilbage fra formandsposten for ITU, da hun havde siddet otte år, hvilket er den maksimale periode. Nu er hendes afløser fundet i Carsten Gomard.
Det skriver IT-Universitetet på sin hjemmeside.
Carsten Gomard har en ph.d. i computer science og er medstifter og tidligere direktør og bestyrelsesformand for IT-virksomheden Netcompany.
Han er desuden næstformand i bestyrelsen for Københavns Universitet. Han ser frem til at stå i spidsen for ITU.
"ITU er klassisk i den forstand, at universitetet leverer dyb, forskningsmæssig viden til samfundet og tager sig af forskningsbaseret uddannelse. Samtidig kan IT-Universitetet i min optik noget helt særligt i og med, at universitetet er dybt forankret i det omgivende samfund, og har en evne til med stor agilitet og hurtighed at tilpasse sig de samfundsmæssige strømninger," siger Carsten Gomard.
Afgående bestyrelsesformand, Maria Rørbye Rønn, er begejstret for valget af hendes arvtager:
"Jeg er så stolt over og glad for, at det netop er Carsten Gomard, som jeg kan give stafetten videre til. Jeg kan ikke forestille mig en mere kvalificeret kandidat," siger hun.
Udskiftningen i formandsskabet sker med udgangen af oktober 2020.
Omtalte personer
Carsten Gomard
Medstifter, Netcompany, bestyrelsesformand, IT-Universitetet, næstformand, Københavns Universitet

Maria Rørbye Rønn
Formand for Bikubenfonden, Bestyrelsesleder for Det Kongelige Akademi, Bestyrelsesleder for Børns Vilkår, bestyrelsesmedlem Amedia, Praksis Arkitekter og FrederiksberFonden. Fhv. generaldirektør i DR (2011-25)
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne






















