3F-hovedbestyrelse ombestemmer sig: Anbefaler ja til storfusion

12. april 2018 kl. 16.40
Den store fusion mellem de to faglige hovedorganisationer LO og FTF er et skridt tættere på at blive en realitet.
En af de største hæmsko for den mulige fusion, LO's største fagforbund, 3F, har nemlig ombestemt sig og er nu for en ny superorganisation.
Det er resultatet af 3F's hovedbestyrelsesmøde torsdag. Her stemte 81 ud af 82 bestyrelsesmedlemmer for at anbefale sine delegerede at stemme ja ved LO's ekstraordinære kongres i Odense fredag.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Uddannelse fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Imran Rashid: Brinkmann undervurderer skærmenes psykologiske magt over vores børn
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Aktører frygter forhastet epx: "Vi risikerer at lave et håndværkertilbud"























