Akademikerne: Brug AUB-milliarder på at efteruddanne ledige

Af Lars Qvistgaard
Formand, Akademikerne
Der hobes igen milliarder af kroner op i AUB-ordningen, som skal skaffe flere praktikpladser på området for erhvervsuddannelser.
Arbejdsgiverne indbetaler løbende et beløb per medarbejder, men pengene bliver ikke brugt, og nu står der 4,6 milliarder kroner i ubrugte midler. Lad os i lyset af coronakrisen bruge en del af de pengene på styrket efteruddannelse, herunder ikke mindst for de ledige.
Rigsrevisionen har for nyligt kritiseret Børne- og Undervisningsministeriet for at ophobe egenkapital frem for at skaffe praktikpladser. Og en del af pengene skal selvfølgelig fortsat bruges på at sikre lærlinge en uddannelse – vi har stærkt brug for flere faglærte, og coronakrisen har betydet, at der er indgået langt færre praktikaftaler end vanligt.
Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Debatindlæg kan sendes til debat@altinget.dk.
Behov for nye kompetencer
Arbejdsgiverne vil have pengene tilbage, men i stedet bør vi bruge en del af dem på efteruddannelse.
Coronakrisen har betydet en stærkt øget ledighed, og mange i arbejdsstyrken vil få brug for nye kompetencer for at gøre sig gældende efter krisen.
Akademikerne gennemførte for et par år siden et pilotforsøg med it-kurser for ledige højtuddannede, og cirka 50 procent kom i beskæftigelse efterfølgende.
Lars Qvistgaard
Formand, Akademikerne
Det gælder både erfarne ledige og nyuddannede, som kan få behov for at supplere deres kompetencer.
Der vil især være brug for nye kompetencer på områder, som forventes at vækste efter krisen, for eksempel den grønne omstilling og digitaliseringen.
De ledige kan med fordel kigge i den retning efter nye job, men der skal ofte efteruddannelse til.
Pilotforsøg med it-kurser
Akademikerne gennemførte for et par år siden et pilotforsøg med it-kurser for ledige højtuddannede, og cirka 50 procent kom i beskæftigelse efterfølgende.
Finansiering til den type kompetenceudvikling kan bidrage til at hjælpe flere videre på arbejdsmarkedet.
Pengene i AUB-ordningen kan gøre stor gavn ved at finansiere udvikling af nye kompetencer både for ledige og for andre i arbejdsstyrken. Lad os bruge pengene aktivt frem for at lade dem samle støv i ministeriet.
Emner i denne artikel
Indsigt
Tue Sanderhage57 årI dag
Direktør, Vestegnen HF & VUC, formand, Danske HF & VUC, panelformand og -medlem, Danmarks Akkrediteringsinstitution
Henrik Pers77 årI dag
Sekretariatsleder, Censorsekretariatet for erhvervskommunikation og -sprog, Aarhus Universitet 2011-
Andreas Bosmann Engsig37 år8. juni
Direktør, Beskæftigelses-, Integrations- og Erhvervsforvaltningen, Københavns Kommune
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




















