Bliv abonnent
Annonce

DA før trepart: Flere arbejdstagere skal motiveres til efteruddannelse

Jacob Holbraad (tv) og Lizette Risgaard skal snart forhandle om VEU-området igen.
Jacob Holbraad (tv) og Lizette Risgaard skal snart forhandle om VEU-området igen.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
5. april 2022 kl. 04.00

Flere arbejdstagere skal være motiverede for at tage efteruddannelse.

Det siger DA med baggrund i en meningsmåling, Epinion har foretaget for arbejdsgiverforeningen.

I målingen svarer 40 procent af 2.100 arbejdstagere, at de ”i mindre grad” eller ”slet ikke” har brug for mere efteruddannelse. 

Om undersøgelsen:

DA har fået Epinion til at lave undersøgelsen.

Den er gennemført som spørgeskemaundersøgelse blandt 2.106 arbejdstagere og 666 arbejdsgivere i december 2021.

Undersøgelsen er ifølge DA en gentagelse af en spørgeskemaundersøgelse, som Epinion lavede for Undervisningsministeriet i 2016.

Ifølge Epinion er den indsamlede data arbejdstagerne vægtet på baggrund af populationsfordelinger fra Danmarks Statistik over køn, alder og uddannelse. Vægtene ligger i intervallet 0,65 til 2,05 med en standardafvigelse på 0,37.


Kilde: Dansk Arbejdsgiverforening/Epinion

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026