
27. juni 2024 kl. 13.05
Efter to et halvt år som underdirektør i Dansk Industri har Signe Tychsen Philip fået en ny titel. Fremover vil hun være vicedirektør for erhvervsorganisationen, skriver hun på LinkedIn.
"Tak til min chef Kim Graugaard og DIs direktion for tilliden og opbakningen. Det er meget påskønnet og giver mod til at fortsætte ude på planken i kampen for gode løsninger til glæde for DIs medlemmer," skriver hun.
På trods af den nye titel beholder Signe Tychsen Philip sine ansvarsområder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne






















