Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jens Munk Kruse

Danske Landbrugsskoler udpeger ny formand

8. december 2017 kl. 09.47

Danske Landbrugsskoler har fundet ny formand, der skal stå i spidsen for foreningen. Jens Munk Kruse er valgt og overtager formandsposten i Danske Landbrugsskoler fra Marianne Oksbjerre, som er tidligere direktør på Agroskolen i Hammerum. 

Det skriver Danske Landbrugsskoler i en pressemeddelelse

"Vi er blevet meget bedre til at fortælle om landbruget i forbindelse med Åbent Landbrug, Økodag og lignende arrangementer, men vi skal huske også at have fokus på landbrugets uddannelser. Der kommer til at mangle rigtig mange unge mennesker i erhvervet, hvis vi ikke gør noget nu, og derfor må vi arbejde tæt sammen med erhvervet om at informere om uddannelserne," siger Jens Munk Kruse ifølge pressemeddelelsen. 

Ny næstformand for Danske Landbrugsskoler bliver forstander på Bygholm Landbrugsskole, Kaj Aage Højgaard.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026