Bliv abonnent
Annonce

Det siger aktører om ny arbejdstidsaftale

Michael Ziegler og Anders Bondo har taget den sidste dans om lærernes arbejdstid.
Michael Ziegler og Anders Bondo har taget den sidste dans om lærernes arbejdstid.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
12. august 2020 kl. 03.35

"Væk med lov 409 og ind med samarbejde," sagde Anders Bondo Christensen tirsdag på et pressemøde om den arbejdstidsaftale, han og KL netop var blevet enige om.

I selve aftaleteksten lyder konklusionen videre, at aftalens kerne er ”et forpligtende samarbejde, der understøtter lærernes muligheder for at kunne udøve deres professionelle dømmekraft”. 

Konkret kommer det blandt andet til udtryk via en række formuleringer om lærernes forberedelsestid, der ikke må ”nedprioriteres og forsvinde i løbet af normperioden”.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026