
11. januar 2022 kl. 05.00
Med en donation på 6,8 millioner kroner fra Tuborgfondet står Dansk Flygtningehjælp Ungdom (DFUNK) nu klar til at tage unge med flugterfaringer i hånden i det nye projekt "Fremtidveje", som sætter ind på job- og uddannelsesområdet.
Fra december 2021 og frem til april 2025 skal projektet gennem målrettede indsatser og samarbejder i kommuner og virksomheder landet over åbne døren til til det danske arbejdsmarked for unge, der flygtet til Danmark. Det oplyser DFUNK i en pressemeddelelse.
Målet er at udvikle og udvide unge med flugterfaringers kompetencer og netværk for derigennem at skabe nye veje til bæredygtig beskæftigelse i Danmark.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"
- Konservativ Ungdom: Vi svigter talenterne i folkeskolen, når faglig udfordring bliver et privilegie for de få























