Lavst Riemann HansenDødsfald: Fhv. generalsekretær og GL-formand Lavst Riemann Hansen (80)
Landsmandssønnen blev født i Mjøls ved Aabenraa.
Efter studentereksamen fra Aabenraa Statsskole blev Riemann cand.mag. i samfundsfag og historie fra Københavns Universitet i 1971.
Allerede i studietiden var han timelærer på Frederiksberg Gymnasium, og det var også i en årrække gymnasieskolen som uddannelsesretning, der blev Lavst Riemann Hansens virkefelt.
Han var således formand for Gymnasieskolernes Lærerforening i årene 1979-87. Sideløbende var Lavst Riemann Hansen adjunkt og lektor på Herlev Gymnasium i årene 1975-92, hvor han også de første år var lærerrådsformand.
Dermed var han med i perioden, hvor tilstrømningen til gymnasierne steg til himlen, og der blev bygget nye gymnasier landet rundt.
Lavst Riemann Hansen var medlem af bestyrelsen for Foreningen af Lærere i Samfundsfag i årene 1969-74, ligesom han var formand for AC's arbejdsmarkeds- og uddannelsesudvalg 1986-90 og for censorerne i samfundsvidenskab ved RUC.
Han har skrevet flere lærebøger i samfundsfag og udgav som historiker i 1996 bogen "Forgæves Forsøg på Førergreb - Dansk Idrætsforbund under Besættelsen".
I 1992 tog karrieren et vigtigt skift, da han blev stedfortrædende generalsekretær i Nordisk Råds Danske Sekretariat frem til 2008. I Nordisk Råd rådgav han bl.a. de danske politikere i nordiske spørgsmål.
Lavst Riemann Hansen var i offentligheden kendt som en flittig kronikør.
Han efterlader sin kone siden 1964 Liselotte samt børn og børnebørn.
Bisættelsen har fundet sted, oplyser familien.
Artiklen var skrevet af
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Professor: Et kommuneministerie kan være fint, men regeringsgrundlaget er vigtigere
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Uddannelsesforbundet og 3F: Det nye folketing må ikke sætte epx'en over styr
























