Andreas Mogensen
Per Vangekjær
H.M. Dronning Margrethe Alexandrine Þorhildur IngridDronning Margrethe hylder håndværkere og kendt astronaut med medaljer

På Københavns Rådhus blev årets dygtigste nyudlærte håndværkere hyldet med medaljer af Dronning Margrethe.
Det skete tirsdag aften ved Håndværkerforeningens medaljeuddeling, hvor en særligt kendt astronaut modtog foreningens ærespris.
Det skriver Håndværkerforeningen i en pressemeddelelse.
”Medaljeuddelingen en vigtig fejring af, at de unge håndværkere har afsluttet deres uddannelse med et rigtigt flot resultat. Det fortjener de vores anerkendelse for. Derfor er det en særlig hæder, som de unge håndværkere modtager,” siger Håndværkerforeningens formand, malermester og oldermand Per Vangekjær i pressemeddelelsen.
Ved festceremonien blev den danske astronaut Andreas Mogensen kåret til årets æreshåndværker.
Derudover modtog 90 nyuddannede håndværkersvende medaljer for at udmærke sig, og der blev uddelt legater for over 1,2 millioner kroner.
Traditionen med at uddele Håndværkerforeningens medalje går helt tilbage til 1867. Men netop i år er det 100 år siden, at medaljeuddelingen første gang blev holdt på Københavns Rådhus.
Oversigten over medaljeoverrækkelsen kan ses her.
Omtalte personer

Andreas Mogensen
Astronaut, ESA, adjungeret lektor, DTU-Space

Per Vangekjær
Formand, Danske Malermestre, oldermand, Københavns Malerlaug, malermester, formand, Haandværkerforeningen i København, næstformand SMVDanmark

H.M. Dronning Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid
Hendes Majestæt Dronning Margrethe, formand for Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond, protektor
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Lektorer: Gymnasieeleverne betaler prisen for ministeriets skjulte besparelser
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal

























