
23. oktober 2025 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Over ti år efter skolereformen er inklusionsdebatten tilbage for fuld smadder. Og det giver jo egentlig ret god mening, hvis man tænker over det. For inklusionsopgaven er ikke blevet løftet godt nok og alle de problemer, der ikke er blevet taget hånd om, viser sig nu meget tydeligt i skolen.
For pengene er ikke fulgt med den enorme inklusionsopgave, som politikerne har pålagt skolen, og det er i sidste ende gået udover os elever.
Alt for mange elever oplever urolige klasseværelser, pressede lærer og en skole, hvor der er mangel på både tid og penge, så alle elever ikke får hjælp, støtte og ro.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Læs også
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar
























