Helle Thiele
Jørn PedersenEndnu en chef fyret i Kolding Kommune
Kolding Kommune har fredag besluttet at afskedige skolechef Lars Svenson.
Det skriver Jydskevestkysten.
Afskedigelsen kommer, efter at Kolding Kommune for kort tid siden valgte at fyre skoledirektør Helle Thiele, da et overforbrug på skoleområdet blev opdaget.
På samme tidspunkt blev det kendt, at skoleområdets øverste ledelse havde igangsat flere initiativer uden at informere børne- og uddannelsesudvalget i Kolding Kommune.
Og det er altså disse begivenheder, der har fået et enigt økonomiudvalg til at indlede en afskedigelsessag mod Lars Svenson.
"Det er indlysende for enhver, der har fulgt sagen, hvorfor der ikke er tillid. Man har sprunget det politiske led over. Man kan sige, at man har glemt sin bestyrelse og har ikke medinddraget den i processen," siger borgmester i Kolding Kommune, Jørn Pedersen (V) til Vejle Amts Folkeblad.
Lars Svenson har været ansat som skolechef i Kolding Kommune siden februar 2017. Han var tidligere ansat som skolechef i Aabenraa Kommune.
Lars Svenson er ansat som tjenestemand, og derfor vil der være en tre ugers høringsperiode, hvor Kolding Kommune vil forsøge at lave en aftale med skolechefen.
Omtalte personer
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

























