
Gert Møller, der har været direktør for Den Forberedende Grunduddannelse i Syd- og Vestsjælland (FGU SV) siden oprettelsen i 2019, stopper til maj.
Det skriver Sjællandske Nyheder.
Gert Møller er en af pionererne i FGU-verdenen, da han i 2016-17 sad med i den ekspertgruppe, som skulle finde ”bedre veje til en ungdomsuddannelse” - og endte med at opfinde FGU.
Han var forstander på Korsør Produktionshøjskole i knap 40 år, før han i 2019 tiltrådte som direktør for FGU SV.
"'Stilladset' er på plads, vi har et godt ry i lokalsamfundene, målt i forhold til andre FGU-institutioner har vi mange elever, vi er gældfri, ejer vores skoler og har en stærk likviditet," siger Gert Møller.
Selvom han stopper, vil han dog forsat kæmpe for at forbedre vilkårene for de unge. Det indebærer blandt andet, at han i en overgang efter ansættelsen af den næste direktør fortsat vil have opgaver i FGU SV.
For FGU Syd- og Vestsjællands bestyrelse har heller aldrig har været i tvivl om, at vilkårene for de unge har været og fortsat er hjerteblod for Gert Møller, der fortsætter på posten, indtil en ny direktør er tiltrådt.
"I FGU SV har vi gode elever, dygtige medarbejdere og skoleledelser. En stærk direktion, herunder en yderst kompetent stedfortræder og bestyrelse.
Derfor overlader jeg trygt FGU SV til fremtiden," skriver Gert Møller på Linkedin.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Store kommunale forskelle på uddannelsesvalg: Forældrebaggrund slår igennem, vurderer eksperter
- HF-formand om epx: "Vi skal holde snuden i sporet"

























