17. juni 2013 kl. 10.40
Det er første gang, at Folkemødets Dialogpris uddeles. Prisen gives af Dansk Folkeoplysnings Samråd til den politiker, der har været bedst til at lytte og debattere med borgerne på Folkemødet.
"Når jeg tager til Folkemødet, er jeg nysgerrig efter viden og forståelse. For mig er Folkemødet en unik mulighed for at lytte til danskerne og møde folk, der hvor de er. Jeg har mødt mange mennesker, der er kommet med rigtig gode input. Folkemødet handler for mig om at udveksle synspunkter, finde inspiration og blive klogere. Alt dette forudsætter en god dialog, og derfor er det en stor ære at modtage Dialogprisen," siger Esben Lunde Larsen i en pressemeddelelse.
Prisen gives af Folkemødets deltagere samt en jury.
- Gymnasieelev: Mit nej til alkohol blev først accepteret, da jeg fik kræft
- Centrale aktører med indspark til forhandlinger: "Nu skal man ikke vakle og lave slingrekurs"
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet

























