Korankrisen kan gøre mere skade på Socialdemokratiet end på Venstre

Efter mere end en uge med fuld damp på kedlerne, har kun en lille håndfuld socialdemokrater åbent ytret modstand mod Mette Frederiksen og regeringens beslutning om at føje de muslimske landes regeringer ved at dæmme op for sommerens kavalkade af koranafbrændinger.
Men det betyder slet ikke, at Mette Frederiksen og Socialdemokratiet kommer til at undgå brandskader.
Faktisk er der flere argumenter for, at sagen kan gøre mere ondt på Socialdemokratiet end på vennerne i Venstre, der ellers bærer rundt på de liberale principper og arven fra Anders Foghs Rasmussen ageren under Muhammed-krisen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl


























