29. september 2017 kl. 09.10
I år går Den Europæiske Sprogpris til Zoran Lekovic og Gro Caspersen for projekterne 'Lær dansk med rap' og 'Wise Words'. Det skriver Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Bosniske Zoran Lekovic står bag projektet 'Lær dansk med rap', der skal lære flygtninge, studerende og andre at udtale danske ord ved at rappe dem.
Gro Caspersen, der er lærer og kommer fra Svendborg, står bag kampagnen 'Wise Words', hvor hun opfordrer flere af sine flersprogede elever til at trække deres kendskab til andre sprog ind i undervisningen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer






















