Marie Bjerre (V) har netop ansat en ny særlig rådgiver til at understøtte hendes arbejde som europaminister.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Udenrigsministeriet.
Valget er faldet på Søren Toft.
Han har flere års erfaring fra Danmarks EU-repræsentation i Bruxelles, drevet eget kommunikationsbureau i Bruxelles, været kommunikations- og pressechef på CBS og leder af Venstres politisk-økonomiske sekretariat.
Europaminister Marie Bjerre udtaler:
”Det er et privilegium at få Søren, med sin analytiske tilgang til politik, med på holdet som særlig rådgiver. Han bliver en central ressource i mit politiske arbejde, og når jeg skal være med til at skabe de bedst mulige rammer for det danske EU-formandskab næste år.”
Toft er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet.
Han tiltræder stillingen 24. september 2024.
Omtalte personer
Indsigt
Signe Koch34 år6. juni
seniorøkonom, Tænketanken DEA
Stine Liv Johansen52 år6. juni
Lektor, ph.d., Institut for Kommunikation og Kultur, Center for Børns Litteratur og Medier, Aarhus Universitet
Michael Lund-Larsen73 år6. juni
Centerchef, Det Nationale Videncenter for e-læring og Aarhus Business College
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

























