Finanssektoren: AMU skal nytænkes

Af Mariane Dissing
Administrerende direktør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening
Forleden forlød det i Altingets spalter, at mange virksomheder vender AMU-kurser ryggen. Det kan vi nikke genkendende til i finanssektoren, der stort set ikke anvender AMU-kurser længere.
Og det er der en god grund til.
Siden 1960, hvor AMU så dagens lys, har arbejdsmarkedet nemlig udviklet sig markant. Specielt i de senere år har dele af arbejdsmarkedet ændret sig meget ikke mindst på grund af teknologiske landvindinger.
Send dit indlæg til friis@altinget.dk.
AMU matcher ikke kravene
Udviklingen har betydet, at en større og større del af arbejdsmarkedet i dag er karakteriseret ved at være vidensintensivt.
På det vidensintensive arbejdsmarked løber udviklingen stærkt, og kravene til medarbejdernes kompetencer stiger konstant.
Løsningen er at oprette et AMU-system for lønmodtagere med videregående uddannelser, et V-AMU.
Mariane Dissing
Direktør i Finanssektorens Arbejdsgiverforening
Netop derfor er behovet for løbende efteruddannelse særligt stort i de vidensintensive sektorer. Desværre henvender AMU sig ikke til den del af arbejdsmarkedet, og derfor fravælger de vidensintensive virksomheder AMU og finder andre veje til efteruddannelse.
Uddannelserne skal gå videre
Intentionen med AMU er at medvirke til at løse omstillings- og tilpasningsudfordringer på arbejdsmarkedet. Det er en konstruktiv og fremadrettet intention. Den skal vi holde fast i.
Men det nødvendiggør en nytænkning af AMU-systemet, så det passer til nutidens arbejdsmarked. Løsningen er at oprette et AMU-system for lønmodtagere med videregående uddannelser, et V-AMU (Videregående Arbejdsmarkedsuddannelser). V-AMU skal fungere parallelt med AMU og finansieres inden for det nuværende VEU-system.
Et V-AMU vil være et vigtigt bidrag til at skabe et langt bedre og bredere match mellem udbuddet af efteruddannelser og arbejdsmarkedets behov både i dag og i fremtiden.
Det vil medvirke til at sikre tilstrækkelig velkvalificeret arbejdskraft både på den korte og den lange bane. Og det er helt centralt for, at de danske vidensintensive virksomheder kan bevare og styrke deres vækst og konkurrenceevne.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx


























