Jesper Bienkowski
Jens BeermannFrie Fagskoler vælger ny formand

Jens Beermann er valgt som ny formand for Foreningen af Frie Fagskoler.
Det oplyser Foreningen af Frie Fagskoler i et indlæg på Linkedin.
Jens Beermann overtager posten fra Jesper Bienkowski, der efter tre år som formand har valgt at give stafetten videre.
Dermed skal foreningen omstille sig til både ny direktør og ny formand, idet Jesper Elkjær Øland er ansat som ny direktør per 1. oktober 2025.
Med den politiske aftale om epx vil de kommende år byde på store forandringer for de frie fagskoler. Skolerne vil med epx-aftalen – ligesom efterskolerne – fortsat kunne udbyde et 10. skoleår.
Jens Beermann har været næstformand siden 2019. Han er forstander på Halvorsminde efterskole og Fri fagskole.
"Frie Fagskoler har en tydelig stemme og et stort potentiale – både politisk, fagligt og som skoleform. Det arbejde glæder jeg mig til at videreføre. Vi har et stærkt bagland og et tydeligt mandat, og jeg ser frem til samarbejdet med både bestyrelsen, medlemskredsen og den nye direktør, Jesper Øland," udtaler Jens Beermann.
Den nye formand blev valgt 30. september ved en ekstraordinær generalforsamling.
Jesper Bienkowski fortsætter oktober måned ud som rådgiver for foreningen for at sikre en god overdragelse til den nye formand og til direktør, Jesper Øland, der tiltræder pr. 1. oktober.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Professor: Et kommuneministerie kan være fint, men regeringsgrundlaget er vigtigere
- Nina Smith: Unge uden uddannelse er en bunden opgave for kommende regering
- Børne- og uddannelsesorganisationer: Børn og unge trives bedre i fritidsklubber, men ikke alle har adgang til fællesskabet
- Uddannelsesforbundet og 3F: Det nye folketing må ikke sætte epx'en over styr




























