Hæstorp: "Klogt" at Børnerådet slettede udskældt kampagne

6. februar 2026 kl. 05.25
Børnerådet gjorde det rigtige, da man valgte at fjerne en omstridt kampagne mod de nye regler for magtanvendelse i Folkeskolen.
Sådan lyder meldingen fra social-og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S).
"Jeg har noteret mig, at Børnerådet efter kritikken fra blandt andet Danmarks Lærerforening selv har konkluderet, at dets kampagne ikke ramte skiven. Og at Børnerådet derfor har fjernet en række opslag. Det, synes jeg, er klogt,” siger hun i en skriftlig kommentar til Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

























