Om
Jesper Petersen
H.M. Dronning Mary Elizabeth
Jesper Petersen
H.M. Dronning Mary ElizabethHer er modtagerne af Eliteforsk-priserne 2022

23. februar 2022 kl. 21.30
Årets vindere af Eliteforsk-priserne 2022 er fem unge topforskere, der mestrer forskning i international særklasse. Det skriver Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.
Hver forsker modtager 1,2 millioner kroner, hvoraf millionen går til deres forskning, og de 200.000 er en personlig hæderspris. Prisuddelingen foregår torsdag 24. februar i Moltkes Palæ i København.
”På imponerende vis bidrager de fem prismodtagere til, at vores viden vokser, vores helbred bliver styrket, at vejen bliver banet for den grønne omstilling og døre bliver åbnet for nye eksporteventyr,” udtaler Jesper Petersen i pressemeddelelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl


























