Herlevs borgmester går af
7. oktober 2011 kl. 13.00
Socialdemokraten Kjeld Hansen vil forlade sin post som borgmester i Herlev. Det sker senest ved udgangen af november, fremgår det af oplysninger som TV2/Lorry netop er kommet i besiddelse af.
Kjeld Hansen har været borgmester i Herlev siden 1996 og med sit absolutte flertal i ryggen er han ofte blevet kaldt for bykonge.
Kjeld Hansen er udover borgmesterposten også formand for KKR Hovedstaden under KL, hvor politikere fra de 29 kommuner i Region Hovedstaden drøfter og koordinere kommunernes regionalpolitiske indsats.
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx
- Virksomhed om mangel på faglærte: Erhvervslivet har selv et ansvar






















