Holstein: En ministerrokade løser ingen af regeringens problemer

Danmark skal inden længe stille med sit bud på en ny EU-kommissær. Og alt tyder på, at det inden længe får statsminister Mette Frederiksen til at byde op til en stoledans i regeringen.
Det er et træk, der hurtigt vil blive læst ind i fortællingen om en regering i krise, vurderer Altingets politiske kommentator, Erik Holstein.
Han fortæller, at rokaden sandsynligvis vil blive præsenteret i anden halvdel af august. Men han tror ikke på, at den vil genstarte regeringsprojektet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

























