14. oktober 2014 kl. 10.48
Hanne Løngrenn bliver ny institutleder for Kommunikation, Virksomhedsstudier og Informationsteknologier på Roskilde Universitet. Hun kommer fra en stilling som institutleder for Uddannelse og Pædagogik på Aarhus Universitet.
Stillingen som institutleder for Uddannelse og Pædagogik bliver først slået op senere. Da instituttet er igang med en ændring i organiseringen af strukturen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Flemming Zachariasen56 årI dag
Direktør, U/Nord - Uddannelser i Nordsjælland
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Martin Rømer76 år23. maj
Direktør, MN Group
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx


























