KL sætter fokus på kunst og kultur i folkeskolen

16. august 2019 kl. 04.00
Der skal stables et forum for kunstnere og skolelærere på benene, så samarbejdet bliver systematiseret
Tatiana Chemi
Lektor, Aalborg Universitet
Samarbejdet mellem kulturaktører, skoler og kommunalforvaltninger skal styrkes, så kunst og kultur skal blive en mere naturlig del af skolehverdagen.
Det er udgangspunktet for, at KL's Kultur-, Erhverv- og Planudvalg vil afholde et åbent udvalgsmøde under dette års Kulturmødet Mors.
"Vi skal have vendt det her emne politisk og strategisk på nationalt plan og sige, at "nu er det det, vi vil". Vi har nemlig den oplevelse, at der er en lang række projekter, der ikke nødvendigvis hænger sammen lige nu," siger udvalgsformand Leon Sebbelin (R).
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Uddannelse fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx
























