Kommission: Vi har ikke råd til at spare flere mellemledere væk

”Vi har sparet for mange ressourcer på ledelse. Derfor skal nogle af de ressourcer føres tilbage. Vi har nemlig ikke råd til at lade være.”
Sådan lød den afsluttende bemærkning fra kommunaldirektør i Viborg Kommune, Lasse Jacobsen, efter debatten ”Hvad kan vi bruge Ledelseskommissionens anbefalinger til”, som blev holdt i KL’s telt på Folkemødet.
For de flere ledere skal bidrage til at skabe bedre sammenhæng og dialog i ledelseskæden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl
- Her er de nye regeringsudvalg



























