Kommunerne brugte flere penge per skolelev i 2024

2. maj 2025 kl. 05.00
Udgifterne per folkeskolelev stiger, og dét sætter sit aftryk på de kommunale regnskaber for sidste år, som for nylig er offentliggjort af Danmarks Statistik.
62 kommuner brugte flere penge på skoleområdet i 2024 sammenlignet med 2023. 36 kommuner brugte færre.
I 2024 blev der i gennemsnit brugt 1.076 flere kroner per skoleelev målt på 6-16-årige i kommunerne, hvis man sammenligner med regnskabsåret 2023.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Uddannelse fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Imran Rashid: Brinkmann undervurderer skærmenes psykologiske magt over vores børn
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Aktører frygter forhastet epx: "Vi risikerer at lave et håndværkertilbud"























