Kort: Sådan vil regeringen flytte uddannelserne ud i landet

Man skal ikke rejse til København for at blive uddannet som dyrelæge, og man skal kunne vælge at gennemføre sine jurastudier ved Vestkysten.
Regeringen lægger op til, at der skal oprettes 25 nye uddannelser rundt omkring i landet udenfor de store studiebyer København, Aarhus, Odense og Aalborg.
Det er en del af nyt stort udspil, som statsminister Mette Frederiksen (S), uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) og indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad har præsenteret torsdag.
Ud af de 25 uddannelsestilbud er fem universitetsuddannelser. Fremover vil det dermed være muligt at blive uddannet tandlæge i Hjørring.
Få overblik over, hvordan regeringen vil oprette studiepladser udenfor storbyerne
Universitetsuddannelser
- Arkitekt – byplanlægning, Kalundborg
- Dyrlæge, Foulum
- Jura, Esbjerg
- Læge, Køge
- Tandlæge, Hjørring
Kunstneriske uddannelser
- Danseuddannelse, Holstebro
- Musikuddannelse, Holstebro
Velfærdsuddannelser
- Ergoterapeut, Haderslev
- Fysioterapeut, Horsens
- Lærer, Hillerød
- Lærer, Svendborg
- Pædagog, Holbæk
- Pædagog, Vestegnen/Københavns Omegn
- Radiograf, Næstved
- Socialrådgiver, Herning
- Socialrådgiver, Hjørring
- Socialrådgiver, Vestegnen/Københavns Omegn
- Sygeplejerske, Vestegnen/Københavns Omegn
Øvrige uddannelser
- Bioanalytiker, Hjørring
- Maritimudddannelse, Frederikshavn
- Maskinmester, Thisted
- Maskinmester, Sønderborg
- Produktionsteknologi, Skjern
- Maskiningenør, Fredericia
- Nye tekniske uddannelser (i relation til Femern-byggeriet), Lolland-Falster
Artiklen var skrevet af
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar




















