Lærere tager hul på kongres med kritik af Christiansborg og linedans om OK24

19. september 2023 kl. 19.00
Der er både kampvalg om næstformandsposten og tale fra børne- og undervisningsministeren på programmet. Men det mest dramatiske punkt på Danmarks Lærerforenings kongres tegner i år til at blive den interne debat om kravopstilling til de forestående overenskomstforhandlinger.
Det stod klart på kongressens første dag, tirsdag, selvom formandens mundtlige beretning især handlede om den kommunale økonomi på skoleområdet:
”Næste års budgetter gør mig faktisk vred,” sagde formand Gordon Ørskov Madsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- I Herning har de lagt en plan for overlevelse: "Hvis vi ikke kan fusionere, så har jeg slet ikke forstået den reform"
- Sektor sår tvivl om centrale epx-tal
- Ny DEG-formand frygter, at erhvervsuddannelserne bliver glemt : "Det ville være fatalt"






















