
25. marts 2026 kl. 02.01
Lotte Rod (R) kommer ikke til at være en del af det kommende politikerhold i Folketinget.
Den erfarne politiker fra Radikale stod på stemmesedlen i Sydjyllands Storkreds, men partiet formåede ikke at skaffe sig et mandat i kredsen.
Meningsmålingerne havde inden valgdagen peget på, at partiet ikke stod til at vinde mandatet, men Lotte Rod har før kæmpet sig til et mandat, hvor det ellers så svært ud.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Gymnasiet er en fejltagelse, og regeringen hader unge. Her er, hvad jeg fik ud af min uddannelsesvejledning
- Folkemødet får ny scene med fokus på uddannelse
- Millionprojekt skal mindske skolefravær























