Minister vil afholde DM i folkeskolefag

Det skal være med til at sætte fokus på indholdet i folkeskolen og give eleverne mulighed for at demonstrere deres faglige talenter på flere niveauer.
Ellen Trane Nørby (V)
Undervisningsminister
Inspireret af erhvervsuddannelsernes Danmarksmesterskaber i Skills, hvor unge dyster i deres fag, udbyder Undervisningsministeriet nu en pulje på 10 millioner kroner til afholdelse af DM i fagene i folkeskolen.
Pengene kan søges af eksterne, som vil være med til at afholde DM i folkeskolens fag, oplyser ministeriet.
”Hvert år præsenterer DM i Skills erhvervsuddannelsernes alsidige muligheder, og hvor dygtige eleverne kan blive inden for deres uddannelse. Det tjener som inspiration for mange unge mennesker, og nu vil vi på samme måde udfolde folkeskolens fag. Det skal være med til at sætte fokus på indholdet i folkeskolen og give eleverne mulighed for at demonstrere deres faglige talenter på flere niveauer,” siger undervisningsminister Ellen Trane Nørby.
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer





















