Minister vil ikke garantere støttetimer til FGU-elever

3. december 2020 kl. 02.10
Børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) vil ikke lægge sig fast på, om FGU-elever skal have mulighed for at få støttetimer under SPS.
Det forklarede hun onsdag, hvor Venstres Stén Knuth havde taget et spørgsmål om emnet med til spørgetiden i Folketingssalen.
Venstremanden ville vide, om ministeren vil sørge for, at eleverne på FGU kan få lov til at søge støttetimer til uddannelsen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne






















