Om
Jesper Buch
Anya Eskildsen
Jesper Buch
Anya EskildsenNiels Brock starter iværksætterakademi med 'løve' i spidsen

10. november 2022 kl. 13.29
Til august 2023 vil unge, der går med en iværksætterdrøm i maven eller som ønsker at gøre sig klogere på entreprenørskab, kunne starte på Jesper Buchs Iværksætterakademi, som er blevet til i et samarbejde mellem Niels Brock og Jesper Buch.
Jesper Buch er stifter af Just Eat og dommer i det kendte tv-program ’Løvens Hule’,
I en pressemeddelelse kalder Niels Brock akademiet for en ungdomsuddannelse "ud over det sædvanlige". Her vil elever, der læser en EUX Business, få "en helt særlig dannelsesrejse og grundlæggende viden udi iværksætteri og entreprenørskab".
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer




















