Nu vil flere partier igen ændre folkeskolen: Her er eksperters dom over forslagene

12. august 2021 kl. 04.00
Siden daværende undervisningsminister Christine Antorini (S) for otte år siden kom ud af et forhandlingslokale og fortalte, at hun havde landet en bred aftale om en folkeskolereform, der ville "give alle elever et fagligt løft med flere og bedre timer", har politikerne bag forliget diskuteret, hvordan de kunne ændre reformen igen.
Og nu trækker det op til, at næste års finanslov kan komme til at indeholde konkrete skridt i den retning.
I hvert fald har både SF og Radikale valgt at skyde den nye politiske sæson i gang med meldinger om, at de går til de kommende finanslovsforhandlinger med krav om ændringer i folkeskolen allerøverst på listen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Faglærtes børn vælger oftere hhx























