Nye regler for særlige rådgivere
Maksimumsrammer for aflønningen af særlige rådgivere:
Rådgiver for Maksimal nettoløn*
Statsministeren: 1.040.000
Udenrigsministeren: 920.000
Minister nr. 2 i statsrådsrækkefølgen: 920.000
Finansministeren: 920.000
Øvrige ministre K-udvalget og Ø-udvalget: 835.000
Ministre i øvrigt: 735.000
*) Nettolønnen er lønnen ekskl. eget og arbejdsgivers pensionsbidrag.
Den nye S-R-SF-regering har indført et regelsæt for ansættelse og aflønning af særlige rådgivere. Det betyder, at 14 af ministrene ifølge regelsættet maksimalt må ansætte én særlig rådgiver.
De resterende 9 ministre, som er medlem af regeringens økonomi-udvalg og af regeringens koordinationsudvalg med ekstra koordinerende opgaver, kan maksimalt ansætte to rådgivere.
Aflønning af særlige rådgivere ændres, så rådgivernes løn afhænger af uddannelsesniveau, kvalifikationer og erfaringer. Der bliver som noget nyt indført maksimale lønniveauer for rådgiverne.
Reglerne betyder, at flertallet af rådgiverne kan modtage op til maksimalt 75 procent af ministerens lønniveau, mens rådgivere for ministre, der er med i regeringens K-udvalg eller Ø-udvalg med ekstra koordinerende opgaver, kan modtage op til 85 procent af ministerens løn.
Indsigt
Bjarne Wahlgren80 årI dag
Professor i voksenuddannelse, Danmarks Institut for Pædagogik og Uddannelse, Aarhus Universitet
Maja Bødtcher-Hansen54 årI dag
Formand for Danske Gymnasier, rektor på Frederiksberg Gymnasium, bestyrelsesmedlem, Københavns Professionshøjskole
Lars Sandahl Sørensen63 årI dag
Adm. direktør, Dansk Industri, næstformand, PensionDanmark
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- I Horsens vil rektor splitte epx i to, men centrale krav kan spænde ben
- Ni uddannelsesaktører: Det er ikke rimeligt, at hhx ikke har samme økonomiske vilkår som andre gymnasier
- Faglærtes børn vælger oftere hhx
- Virksomhed om mangel på faglærte: Erhvervslivet har selv et ansvar
























