Nyrup, Metal og DI bag ny alliance om erhvervsuddannelserne

25. november 2021 kl. 05.00
De vil skabe et ”holdningsskift” til erhvervsuddannelserne, Lars Sandahl Sørensen, Poul Nyrup Rasmussen og Claus Jensen.
Derfor har DI-direktøren, den tidligere statsminister og Dansk Metal-formanden taget initiativ til at stifte Alliancen for Faglig Uddannelse.
Onsdag aften holdt de stiftende møde i alliancen, som skal hjælpe med at skaffe flere elever til erhvervsuddannelserne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne





















